Spořící účet a finanční krize

Úvodem je dobré říci, že není nutné začít v souvislosti s finanční krizí panikařit a začít vybírat vklady z bank. Nejhorší, co se může bance stát, zvláště v době krize, je, když většina jejích klientů začne vybírat své vklady současně. Vklady spořících jsou pro banku totiž kapitálem, kterým obchoduje a kterým vydělává. Pokud jí klienti vezmou většinu kapitálu, nemá banka potřebnou hybnou sílu pro své obchodní aktivity. Mimoto, čeští střadatelé se nemusejí o své úspory v bankách strachovat. A to hned ze dvou důvodů. Za prvé, naše banky jsou díky svému konzervativnímu obchodnímu modelu od finanční krize vcelku kvalitně izolovány. A za druhé, naše vláda v nedávné době zvýšila pojištění vkladů z 90 % na 100 % a byl také navýšen limit pro pojištění vkladů z 25 na 50 tisíc eur.

Nástupem finanční krize je česká veřejnost motivována k úspornému nakládání se svými finančními prostředky. Zatímco v minulých letech se domácnosti spíše zadlužovaly, dnes chtějí spořit. Banky proto stále více nabízejí produkty spoření mezi něž patří také spořící účty. Vzhledem k tomu, že jde o jeden z nejlikvidnějších, nejbezpečnějších a nejvýnosnějších produktů ve své skupině, je o ně také největší zájem, ačkoli úrokové sazby na těchto produktech v posledních měsících (duben 2009) vlivem krize klesají. Bude do značné míry záležet na České národní bance, jakou strategii zvolí pro nastartování růstu ekonomiky. ČNB totiž může snížit úrokové sazby a v závislosti na tomto kroku se pak pravděpodobně budou měnit i sazby spořících účtů. Řada zahraničních centrálních bank již k opatření snížení sazeb přistoupila a dá se očekávat, že ČNB taktéž bude muset podniknout v této věci určité kroky.

Vzhledem ke zvýšení potřeby klientů spořit, peněžní ústavy v zemi začínají více nabízet právě spořící účty. Bylo totiž zjištěno, že většina klientů zhodnocuje své peněžní prostředky pouze na běžných účtech, což je značně neefektivní. Úrokové sazby na spořících účtech jsou totiž, i přes působení krize, ještě stále několikanásobně vyšší než na účtech běžných.